Zadbaj o kręgosłup dziecka. Stwórz idealny kącik do nauki.

Nasze dzieci coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej.  W trakcie zajęć szkolnych,  na kanapie przed telewizorem lub przed monitorem komputera. Tymczasem nasz kręgosłup nie przepada z brakiem aktywności fizycznej. Lubi być nieustannie w ruchu. Dlatego przygotowując stanowisko pracy dla dziecka warto zrobić wszystko, aby odciążyć nieco dziecięcy kręgosłup.

Zasady urządzania miejsca do nauki
Właściwie urządzona przestrzeń do nauki  to przede wszystkim stanowisko pracy, które umożliwia zachowanie prawidłowej postawy siedzącej. Ile razy musisz powtarzać swojemu dziecku „siedź prosto” albo „nie garb się”? Takie uwagi okażą się zbędne, kiedy wybierzesz meble idealnie dopasowujące się do sylwetki oraz wzrostu dziecka.  Ich funkcjonalność powinna być priorytetem. Cóż z tego, że meble będą niezwykle designerskie, kiedy dziecko nie będzie się czuło komfortowo siedząc przy biurku lub na krześle.  Chcąc stworzyć idealny kącik do nauki, poszukaj mebli, które można swobodnie regulować, a więc krzesła z regulowaną wysokością oraz kątem nachylenia oparcia do siedziska oraz biurka, którego blat można unieść w górę, kiedy zajdzie taka potrzeba. Takie meble charakteryzują się dużą użytecznością. Rosną bowiem razem z dzieckiem. Być może na początku wydamy nieco więcej pieniędzy, ale zaoszczędzimy w dłuższej perspektywie czasu. Dzieci rosną bardzo szybko, więc wielokrotna wymiana mebli, może po prostu rujnować nasz budżet.

Negatywne wpływ źle dobranych mebli
Najmocniejszym bodźcem do stworzenia ergonomicznego i wygodnego kąta do nauki powinno być dbanie o zdrowie dziecka.  Statystyki są wręcz szokujące. Okazuje się bowiem, że blisko 90 % dzieci cierpi na schorzenia kręgosłupa. Bóle kręgosłupa w młodym wieku być może nie są zbyt uciążliwe, ale później mogą naprawdę dokuczyć. Profilaktyka jest zatem naprawdę ważna.  Obciążenia kręgosłupa w trakcie pracy siedzącej powodują różnego rodzaju dolegliwości. Bóle głowy, karku, nieustanne zmęczenie. Na samym początku tej listy znajdują się zaś różnego rodzaju problemy z kręgosłupem. To wszystko efekt nieprawidłowej postawy podczas siedzenia. Tymczasem istnieje zestaw bardzo prostych zasad, które w połączeniu z odpowiednio dobranym biurkiem oraz krzesłem mogą skutecznie przeciwdziałać schorzeniom kręgosłupa.

Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka przy biurku?
Zacznij od rozmowy na ten temat. Dziecko musi mieć świadomość, że pewne zasady to nie tylko „widzimisię” rodziców.  Odpowiednia motywacja może naprawdę zdziałać cuda. Potem pozostaje Ci powtarzanie jak mantry następujących reguł:
– przedramiona opieramy lekko na biurku,
– nie wyginamy szyi i trzymamy głowę prosto,
– plecy opieramy zawsze o oparcie krzesła,
– stopy całą powierzchnią opieramy na podłodze lub podnóżku,
– nogi zginamy pod kątem prostym.
Po pewnym czasie stosowania wymienionych zasad staną się one zupełnie naturalne. Dziecko będzie zachowywało prawidłową postawę niemal automatycznie. Pamiętaj o jeszcze jednej, niezwykle ważnej, zasadzie – przykład zawsze powinien iść z góry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *