5/5 - (4 votes)

Wydawnictwo książek to nie tylko ładny znaczek na grzebiecie okładki, który musi się pojawić, aby książka znalazła się na półce w księgarni. Jest to przede wszystkim potwierdzenie jakości. Chociaż zdarza się, że dobre książki są wydawane przez złe wydawnictwa (jak “Lolita” Vladimira Nabokova), to jednak zazwyczaj wartość książki jest przez wydawnictwo potwierdzana. Po za tym istnieją książki, które wymagają właściwej redakcji (zwłaszcza te starsze będące pierwotnie w rękopisach), którą zapewniają właśnie wydawnictwa. Poniższa lista to tylko kilka z dobrych wydawnictw na rynku polskim, które warto znać.

Wydawnictwa literatury popularnej

Do najbardziej znanych wydawnictw książek należy Wydawnictwo Albatros, specjalizujące się w zagranicznej literaturze popularnej. To właśnie u nich można zdobyć książki Nicholasa Sparksa, Lee Child czy Stephena Kinga. Działają w myśl zasady: „Najsławniejsi autorzy, najgłośniejsze książki, największe światowe bestsellery.”

IZ kolei Prószyński i Ska to wydawnictwo dla każdego. Znajdzie się tam coś dla miłośników kryminałów, jak i komiksów. Prószyński i Ska wydają nawet albumy i książki kucharskie. Mimo wielości tytułów jest to wydawnictwo, któremu warto zaufać.

Wydawnictwa literatury pięknej

Wśród najlepszych wydawnictw książek oferujących literaturę piękną znajduje się Państwowy Instytut Wydawniczy. Jest to wydawnictwo legenda, które od ponad siedemdziesięciu lat wydaje nie tylko literaturę klasyczną , ale także współczesną. PIW to nie tylko piękne okładki, ale także doskonałe opracowanie merytoryczne.

Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Ossolineum dzielnie stają w szranki z PIW-em i dotrzymują mu kroku. Serii Wydawnictwa Ossolineum, tzw. Biblioteki Narodowej, nie da się z niczym pomylić, a wydania książek Witolda Gombrowicza Wydawnictwa Literackiego są po prostu piękne. Oczywiście, oba wydawnictwa tworzą swoje książki z ogromną precyzją i dokładnością.

Wydawnictwa naukowe

Kto nie słyszał o Wydawnictwie Naukowym PWN? Nawet ci, którzy sięgając po książkę, nie zwracając uwagi na wydawnictwo, je znają, ponieważ to właśnie tam wydaje się najlepsze podręczniki szkolne. Podręczniki PWN-u są kolorowe i czytelne, tworzone z dbałością o szczegóły. Wydaje się tam także książki naukowe oraz literaturę akademicką.

Jednak PWN nie jest jedynym wydawnictwem z literaturą naukową. Obok wielu uniwersytetów działają wydawnictwa książek. Nazywa się je po prostu wydawnictwami uniwersyteckimi, ponieważ bez względu na jednostkę akademicką, obok której działają, są to z pewnością doskonałe miejsce do zaopatrzenia się w kilka nowych naukowych pozycji. Są to zazwyczaj miejsca, gdzie naukowcy danej uczelni drukują swoje nowości.

Wydawnictwa warte zaznaczenia

Oprócz wyżej wymienionych wydawnictw warto wspomnieć też o kilku innych, które szczycą się bardzo dobrą opinią w środowisku moli książkowych. Należy do nich oczywiście Bellona i wydawnictwo Czarne.

Wydawnictwo Bellona specjalizuje się w książkach historycznych. To tam swoje książki publikują Sławomir Koper czy Naval. Z kolei Wydawnictwo Czarne. zajmuje się głównie eseistyką, prozą oraz literaturą faktu. Jest to prywatna, niezależna oficyna wydawnicza, która publikuje książki m.in. Andrzeja Stasiuka czy Ewy Winnickiej.

Dobrymi wydawnictwami są także:

– Wydawnictwo Otwarte

– Wydawnictw W.A.B.

– Wydawnictwo Ha!art

– Wydawnictwo JanKa

– Wydawnictwo Karakter

– Wydawnictwo Znak

– Wydawnictwo MUZA

Każde z wymienionych wyżej wydawnictw książek jest inne, ale tym, co je łączy jest pasja do książek. Każde dzieło, którym się zajmą, oddadzą jako małe dzieło sztuki.

Recommended Articles