Pomysły na stoły do małych i dużych kuchni

Pomysły na stoły do małych i dużych kuchni

Zarówno w małym, jak i dużym mieszkaniu czy domu kuchnia odgrywa niezwykle ważna rolę. Można powiedzieć, że to miejsce o znaczeniu symbolicznym. Swego rodzaju „serce” każdego domu. Aranżując przestrzeń kuchni zróbmy to w taki sposób, aby przebywanie w niej stało się przyjemne i komfortowe. Jak kuchnia zajmuje centralne miejsce w naszym domu, tak stół zajmuje centralne miejsce w kuchni. Podpowiadamy jak go wybrać.

Kryteria wyboru stołu 

Zanim wybierzemy konkretny model stołu, rozważmy kilka podstawowych kwestii. Zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jaką faktyczna rolę spełnia pomieszczenie kuchenne w naszej rodzinie. Czy jest miejscem rodzinnych spotkań i długich biesiad, czy może raczej domownicy wpadają tu na krótką chwilę, żeby coś przekąsić i zazwyczaj robią to pojedynczo. Weźmy po uwagę wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Zupełnie inaczej urządzimy niewielką kuchnię oraz aneks kuchenny, a inaczej obszerne pomieszczenie połączone często z jadalnią czy pokojem dziennym. Kupując stół liczmy się z tym, że poza jego rzeczywistymi rozmiarami, musimy uwzględnić też miejsce na krzesła i ich swobodne odsuwanie i przysuwanie do stołu. Dla wielu osób niezwykle ważnym kryterium wyboru stołu jest jego styl oraz kolorystyka. Po ustaleniu swoich potrzeb i oczekiwań pozostaje nam najtrudniejsze… wybór konkretnego modelu. Z pewnością nie będzie łatwy, bo paleta produktów poszczególnych firm meblarskich jest naprawdę imponująca. Istnieje jeszcze jedna, niezwykle istotna cecha stołu, o której nie należy zapominać przy jego zakupie. Jest nim rodzaj materiału użytego do produkcji. Najbardziej popularne i klasyczne są stoły drewniane, wykonywane z różnych gatunków drewna. Najsolidniejsze jest oczywiście lite drewno, ale wyprodukowane z niego stoły są o wiele droższe, niż np. meble ze sklejki pilśniowej lub wiórowej. Bardziej nowoczesne w swoim charakterze są stoły szklane z metalową podstawą. Ich ogromną zaletą jest łatwość utrzymania w czystości.

Stoły w dużej kuchni

Właściciele kuchni o sporej powierzchni mogą pozwolić sobie na całkowitą dowolność w wyborze stołu. Stoły prostokątne lub kwadratowe są bardziej funkcjonalne i dużo łatwiej wkomponować je w przestrzeń. Stoły okrągłe i owalne natomiast są o wiele wygodniejsze dla siedzących przy nich osób. Ułatwiają nawiązanie rozmowy. Siedząc przy okrągłym stole każdy widzi każdego. Nic nie utrudnia komunikacji. Okrągłe stoły oznaczają również brak kantów i ostrych krawędzi. Są więc po prostu bezpieczniejsze. To idealny wybór do domów, w których są małe dzieci.

Pomysły na stół w niewielkiej kuchni 

Niewielka powierzchnia kuchni wcale nie oznacza, że musimy rezygnować ze stołu. Przy odrobinie dobrych chęci i pomysłowości z pewnością uda się wygospodarować miejsce na niewielki stolik. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są małe stoliki z narożnymi siedziskami oraz niewielkimi taboretami. Inne propozycje producentów mebli to blaty składane zawieszone na ścianie albo blaty wysuwane jak szuflada. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, po złożeniu pozostawiają wolną przestrzeń, a mogą stworzyć w kuchni zupełnie przytulny kącik wystarczający do wypicia kawy czy szybkiego śniadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *