O sposobach na domowy gabinet

Praca w domu wymaga wydzielenia w nim odpowiedniej przestrzeni. Może to być oczywiście część jakiegoś pomieszczenia np. salonu. jednak takie rozwiązanie nie sprzyja zbytnio koncentracji i wyciszeniu, które jest potrzebne, aby efektywnie wykonywać swoje zajęcie. Dlatego najlepszym wyjściem będzie urządzenie oddzielnego gabinetu.

Wygląd gabinetu jest wypadkową wielu czynników. Zależy przede wszystkim od charakteru wykonywanej pracy i od czasu, jaki będziemy w tym pomieszczeniu spędzać. Inaczej urządzimy gabinet służący nam do celów prywatnych, inaczej zaś miejsce, w którym będziemy również przyjmować naszych klientów czy kontrahentów. W inny sposób urządzimy domową pracownie architekta, w inny zaś miejsce służące do pracy copywriterowi. Pewne elementy wyposażenia gabinetu są stałe. Bez względu na to jaką pracę wykonujemy, w gabinecie potrzebować będziemy biurka, wygodnego i ergonomicznego fotela oraz właściwego oświetlenia, nie tylko sufitowego, ale i punktowego. Dodatkowe meble, które również warto mieć w gabinecie to regały na dokumenty oraz szafka z szufladami na rozmaite akcesoria takie, jak długopisy, zszywacz czy spinacze. Pozwalają one na uporządkowanie przestrzeni, bardzo ważne z punktu widzenia efektywnej pracy.

Gabinet może nam służyć do celów zupełnie prywatnych. Może to być miejsce do przeglądania i wysyłania korespondencji mailowej, prowadzenia bloga, robienia zakupów internetowych czy opłacania rachunków. Meble typowo biurowe nie są wówczas konieczne. Zamiast klasycznego biurka możemy na przykład wykorzystać mniejszy stół, a fotel biurowy zastąpić designerskim modelem krzesła. Mamy wówczas większą dowolność i swobodę w urządzaniu swojego miejsca do pracy. Nie katujmy się jednak niewygodnymi meblami, tylko z tego powodu, że wyglądają wyjątkowo oryginalnie i z pewnością zachwycą koleżankę. Jeżeli gabinet będzie nam służył również jako miejsce do przyjmowania klientów, zadbajmy o strefę wypoczynkową. Może to być sofa dwuosobowa lub trzyosobowa, wygodne fotele i oczywiście stolik kawowy. Warto mieć w pobliżu również barek ze szkłem oraz wodą czy alkoholem. Można również pomyśleć o dodatkowym krześle, które stanie naprzeciw biurka.

Urządzając gabinet mamy tyle kwestii do przemyślenia, że bardzo często zapominamy o odpowiednim oświetleniu. Dobra lampka na biurko jest właściwie niezbędna. Pamiętajmy o tym, że powinna kierować strumień światła dokładnie na określony fragment powierzchni biurka. Jeżeli jesteśmy praworęczni, to lampka powinna stać po lewej stronie i odwrotnie – osoby leworęczne powinny ustawiać ją po stronie prawej. Nie zasłaniamy wówczas ręką źródła światła i dochodzi ono dokładnie w to miejsce, na którym właśnie skupiamy wzrok.

Wiele osób zapewne chciałoby umieścić w gabinecie przedmioty o charakterze dekoracyjnym. Jednak ich nadmiar może powodować dekoncentrację i rozproszenie uwagi. Jeżeli już chcemy przemycić do gabinetu jakieś ozdoby, niech to będzie jeden stylowy przedmiot, który pasuje do charakteru i stylu pomieszczenia, zamiast dziesięciu przypadkowych bibelotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *