W XXI wieku tradycyjne czytelnictwo skazywane było już wielokrotnie na powolną i bolesną śmierć. Może i rzeczywiście tak było – rozpowszechnianie się audiobooków, a także coraz bardziej popularfne ebooki wpływały na dystrybucję i sprzedaż książek papierowych. Pandemia sprawiła, że trend nieco się odmienił. Choć wymienione formy przyswajania literatury wciąż są na topie, ludzie ponownie bardzo chętnie sięgają po tę tradycyjną formę czytelnictwa. A gdzie kupuje się najwięcej książek? Oczywiście w internecie. Na przykładzie trzech najpopularniejszych księgarni internetowych sprawdźmy więc najpopuilarniejsze wydawnictwa w internecie.
W niniejszym artukle analizuje dane dotyczące popularności wydawnictw udostępnianych do sprzedaży przez księgarnie internetowe Tantis, Tania Książka, Gandalf oraz Bonito.
Rozdziały
Literatura Faktu
Książki reportażowe, historyczne i biografie zawsze stanowiły dużą część rynku wydawniczego. Są to historie inspirujące i dające do myślenia. Zwykle trend sięgania po literaturę faktu nasila się przy okazji ważnych incydentów dotyczące wydarzeń geopolitycznych na świecie. Księgarnie internetowe odczuwają obecny renesans tego typu ozycji związany głównie z wojną w Ukrainie. Do bestsellerowych tytułów zaliczanych przez księgarnie internetowe należą przede wszystkim wydawnictwa dotyczące przeszłości Władimira Putina. Poza tym – na Tantis wśród pozycji najchętniej kupowanych przez użytkowników m.in biografia Władyslawa Bartoszewskiego czy pozycja, która króluje obecnie w rankingach najpopularniejszych książek w ogóle. “Nadchodzi III wojna światowa” od duetu Jacek Bartosiak/Piotr Zychowicz to obiektywne spojrzenie na sytuację geopolityczną na świecie. Jest to pozycja niejako prorocza – wydano ją bowiem tuż przez rozpoczęciem walk za naszą wschodnią granicą.
Najpopularniejsza literatura faktu w internecie:
- “Putin. Człowiek bez twarzy” Gesen Masha
- “Nadchodzi III wojna światowa” Jacek Bartosiak/Piotr Zychowicz
- ” Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi” Catherine Belton
- ” Pędzę jak dziki tapir” Marek Zając
- “27 śmierci Tobego Obeda” Joanna Gierak – Onoszko
Klasyka
Pisząc klasyka mamy na myśli książki, które pierwotnie wydano w minionym dziesięcioleciu lub wcześniej. Popularne wydawnictwa z tej grupy to przede wszyskim “saga Wiedźmińska” Andrzeja Sapkowskiego, “Stary Człowiek i Morze” Ernesta Hemingwaya czy choćby “Diuna” Franka Herberta. Klasyczna fantastyka to generalnie bardzo popularna literatura – wśród pozycji bestsellerowych na portalu Gandalf znajdziemy też George’a R.R. Martina i jego “starcie Królów”, czyli drugia z pięciu wydanych części “Pieśni Lodu i Ognia”.
Najpopularniejsze wydawnictwa wydane przed 2020r. :
- “Saga Wiedźmińska” Andrzej Sapkowski
- “Diuna” Frank Herbert
- “Stary człowiek i morze” Ernest Hemingway
- “Starcie królów. Edycja ilustrowana” George R.R. Martin
Książki dla dzieci
Nie tracą na popularności również wydawnictwa dedykowane najmłodszym. Wśród pozycji o największej popularności księgarnie internetowe wymieniają choćby serię “Pucio” M. Galewskiej-Kustry, czy kolejną serię “Kicia Kocia” Anity Głowińskiej.
Najpopularniejsze książki dla dzieci:
- “Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najłodszych” Maria Galewska-Kustra
- “Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?” Anita Głowińska
- “Detektyw Pozytywka” Grzegorz Kasdepke
- “Jadzia Pętelka wita dzidziusia” Barbara Supeł/Agata Łuksza
Wciąż chętnie czytamy. Niezależnie od gatunku, tematyki czy grupy wiekowej przyswajanie literatury w naszym kraju ma się dobrze. Co najważniejsze- nie zamykamy się na konkretne gatunki.