Krzesło do gabinetu, czyli o komforcie pracy

Krzesło do gabinetu, czyli o komforcie pracy

Krzesło to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domowego gabinetu. Najlepiej jeżeli łączy w sobie reprezentacyjny wygląd oraz funkcjonalność i ergonomie. Można je wówczas nazwać krzesłem idealnym. Jak wybrać odpowiednie krzesło do pracy za biurkiem?

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby. Pracując w domu w różny sposób wykorzystujemy przestrzeń. Niektórzy jako miejsce do pracy wybierają po prostu stół jadalny, a krzesło biurowe zastępują zwykłym krzesłem stołowym, ewentualnie pozwalają sobie na oryginalne krzesło w postaci klasyka designu, które ma po prostu świetnie wyglądać, a niekoniecznie być komfortowe. Jeżeli nad dokumentami czy rachunkami spędzamy niewiele czasu, z pewnością możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Jeżeli tworzymy zupełnie odrębne miejsce do pracy takie, jak gabinet, powinniśmy je odpowiednio przystosować tak, aby praca stała się wygodna i przyjemna.

Inwestycja w dobrej jakości krzesło biurowe, najlepiej obrotowe, z wszelkimi możliwymi udogodnieniami typu regulowane siedzisko i oparcie czy podłokietniki jest wówczas warta przemyślenia. Przy wyborze krzesła w pewnym momencie musi pojawić się kluczowe pytanie, czy stawiać na piękny i niebanalny wygląd krzesła, czyli na jego stronę estetyczną, czy na wygodę? Nie da się ukryć, że gabinet jest pomieszczeniem reprezentacyjnym i wybór mebli powinien ten fakt uwzględniać. Najlepiej jeżeli krzesło będzie w sobie łączyć zarówno ciekawy design, jak i funkcjonalność. Takiego krzesła warto szukać nawet, jeżeli poszukiwania zajmą nam sporo czasu.

Zaczynamy jednak od ergonomii krzesła do pracy. Wielogodzinna praca przy biurku wiąże się z różnego rodzaju dolegliwościami. Bóle głowy, sztywnienie karku, problemy z kręgosłupem. W znacznej mierze są one spowodowane niewłaściwą postawą podczas siedzenia. Ergonomiczne krzesło może całkowicie lub przynajmniej częściowo wyeliminować tego rodzaju problemy. Mebel taki wymusza właściwą postawę siedzącego dzięki swojej konstrukcji. Najważniejszą częścią krzesła jest właściwie wyprofilowane oparcie. Posiada ono wsparcie części lędźwiowej kręgosłupa. Czasami wydaje nam się, że kręgosłup w czasie siedzenia odpoczywa, żadne mięśnie wówczas nie pracują. Nic bardziej mylnego. Kręgosłup w pozycji siedzącej narażony jest na wiele obciążeń. Jeżeli postaramy się je wyeliminować, z pewnością będzie nam wdzięczny. Pozycja w kształcie litery „S” jest najbardziej optymalna. Stąd tak ważna rola krzesła ergonomicznego, które ułatwia przyjecie właśnie takiej postawy.

Poza oparciem bardzo ważne jest również siedzisko. Niekiedy zwiedzeni poczuciem wyjątkowego komfortu, wybieramy zbyt miękkie siedzisko. Mimo, że pozornie wygodne, nie nadaje się do dłuższej pracy siedzącej. Powoduje, że zapadamy się w krzesło. Z kolei zbyt twarde siedzisko może powodować dyskomfort oraz ból. Wybierajmy krzesła biurowe z możliwością regulacji. Dotyczy ona wysokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, wysokości zagłówka. Jeżeli chodzi o estetykę mebla, najbardziej sprawdzą się modele stonowane, eleganckie. Nie chodzi przecież o to, aby dominowały we wnętrzu. Nie możemy jednak zapomnieć, że w trakcie pracy raz na jakiś czas przyda nam się odrobina relaksu, dlatego krzesło z funkcją rozkładania będzie też bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *