Biurko dla ucznia. Wygoda, funkcjonalność, ciekawy design

Gdybyśmy policzyli liczbę godzin, które dziecko spędza przed biurkiem, okazałoby się, że kilka godzin dziennie to niemal standard. Jest to nie tylko miejsce służące do odrabiania lekcji czy nauki. Przy biurko powstają prace plastyczne, odbywają się rozgrywki gier komputerowych, niektóre z dzieci przy biurku czytają książki. Dlatego wybór tego mebla  oraz odpowiedniego oświetlenia jest niesłychanie ważną kwestią przy tworzeniu odpowiedniego kącika do nauki. Podczas pracy siedzącej najistotniejszą sprawą jest właściwa postawa. Dlatego tak często kierujemy w stronę dziecka komunikaty typu „nie garb się”, „siedź prosto”. Wymagamy od niego prawidłowej postawy, a jednocześnie nie zapewniamy mu mebli, które są jej gwarancją. Odpowiednio dopasowane biurko wręcz wymusza prawidłową postawę siedzącą.

Oznaki nieprawidłowego dopasowania biurka są dosyć jasne i czytelne. Jeżeli zauważymy, że dziecko siedząc przy nim nieustannie zmienia pozycję próbując znaleźć jakąś wygodną, oznacza to, że biurko nadaje się jedynie do wymiany. Takie sytuacje będą miały miejsce, zarówno gdy biurko będzie zbyt niskie, jak i wtedy, gdy blat będzie umieszczony zbyt wysoko. Szukając idealnego modelu zabierzmy dziecko ze sobą na zakupy. Niech sprawdzi, czy dany mebel jest dla niego wygodny. Dobre biurko pozwala zachować wyprostowaną postawę pleców. Jednocześnie umożliwia dostęp do wszelkich potrzebnych rzeczy. Niektóre z biurek proponowanych przez producentów posiadają regulowaną wysokość.To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala na spore oszczędności. Nawet jeżeli jednorazowo poniesiemy większy wydatek, niż się spodziewaliśmy, to w dłuższej perspektywie czasu zaoszczędzimy na wymianach mebla, a wymieniać biurko trzeba dosyć często.

Dziecko w wieku szkolnym rośnie w zastraszającym tempie, a wyższy wzrost oznacza, że potrzebuje biurka o innej wysokości. Możliwość regulacji jest wtedy prawdziwym wybawieniem. Dobre biurko, to biurko wygodne. Wygoda ta przejawia się w różny sposób. Kluczową kwestia jest duży blat. Muszą się na nim zmieścić zeszyty, książki, wszelkie pomoce dydaktyczne, akcesoria do pisania. Nie rzadko trzeba również przewidzieć miejsce na laptop lub monitor komputerowy. Im więcej przestrzeni, tym lepiej. Biurko powinno także posiadać sporo miejsca do przechowywania. Najbardziej sprawdzają się szuflady. Producenci proponują nam obecnie modele, w których szuflady można zamontować po prawej lub po lewej stronie – co jest bardzo istotne, gdy dziecko jest leworęczne.

Ciekawym rozwiązaniem są specjalne wkładki, umożliwiające właściwą organizację rzeczy. Liczba rzeczy, w które obrasta współczesny uczeń jest wręcz zatrważająca. Dzięki szufladom i specjalnym schowkom wszystko jest na swoim miejscu, a dziecko ma pod ręką to, czego akurat potrzebuje. Zaawansowane modele biurek dają nawet możliwość regulacji kąta nachylenia blatu. Biurko można dzięki temu dostosowywać do potrzeb ucznia. Dziecko zachowuje za każdym razem ergonomiczną pozycje podczas pracy, bez względu na to, czy czyta, pisze, czy rysuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *